logo
Про проект
Важливі події
Діячі
Фотоісторія
Документи
Матеріали
Медіагалерея
Місця пам'яті
  • Головна
  • Фотоісторія
  • Державне будівництво
  • Гетьманат

Гетьманат

фото:16

Його Світлість Ясновельможний Пан Гетьман Всієї України Павло Скоропадський. 1918 р.
Гетьман Павло Скоропадський у супроводі командувача власного конвою Миколи Устимовича, генерального писаря Івана Полтавця й німецьких офіцерів біля дверей будинку на вул. Катерининській (нині - Липська, 16)
Будинок цирку Петра Крутикова «Hippo Palace» в Києві, де 29 квітня 1918 року на Хліборобському конгресі Павло Скоропадський був проголошений гетьманом України. У своєму першому виступі Скоропадський наголошував: «Не для власної користі я беру на себе тягар тимчасової влади. Ви самі знаєте, що скрізь шириться анархія і що тільки тверда влада може навести порядок. На вас, хлібороби і заможні кола населення, я буду спиратись і молю Бога, щоб Він дав нам сили та твердість урятувати Україну»
Гетьман Павло Скоропадський із делегатами Волинської губернії на З'їзді хліборобів, 29–30 квітня 1918 р.
Молебень на Софійській площі з нагоди обрання Павла Скоропадського гетьманом України, 29 квітня 1918 р.
«Грамота до всього Українського народу», якою  Павло Скоропадський  офіційно проголошувався гетьманом всієї України, 29 квітня 1918 р.
Німецькі військові роззброюють вояків полку Січових Стрільців, які відмовилися йти на службу до гетьмана Павла Скоропадського. 1 травня 1918 р. Касарні (казарми) Січових Стрільців в Києві були розташовані на вул. Львівській, 24 (нині – Січових Стрільців, 24)
Федір Лизогуб – голова Ради Міністрів Української Держави у травні–листопаді 1918 р.
Дмитро Дорошенко – історик, дипломат, міністр закордонних справ в уряді Української Держави
В’ячеслав Липинський – історик, ідеолог українського консерватизму, 1918 року – посол Української Держави в Австро-Угорщині
Авто з гетьманом Павлом Скоропадським біля ґанку гетьманського палацу на вул. Інститутській, 40 у Києві. Будівля не збереглася – підірвана польськими військами при відступі з міста в травні 1920-го
Візит українських урядовців до Берліна. Зліва направо: голова Ради Міністрів Федір Лизогуб, посол Української Держави в Берліні барон Теодор фон Штейнґель, товариш міністра закордонних справ Олександр Палтов. Вересень 1918 р.
Гетьман Павло Скоропадський та прем'єр-міністр уряду Української Держави Федір Лизогуб із соратниками. 1918 р.
Посвідчення, видане Генеральним консульством Української Держави у Петрограді Лізаветі Поспіловій на в’їзд до України, серпень 1918 р.
Німецький патруль на вулицях Києва, серпень 1918-го
Сільськогосподарська техніка, яку постачали з Німеччини до Української Держави в обмін на продовольство. 1918 р.


29 квітня 1918 року Всеукраїнський хліборобський конгрес у Києві за участі понад 6 тис. делегатів проголосив генерала Павла Скоропадського гетьманом всієї України. Упродовж однієї ночі основні державні установи зайняли загони прихильників гетьмана. На зміну УНР прийшла Українська Держава, або Гетьманат, як називають її в історіографії.

Наступного після конгресу дня гетьман Павло Скоропадський видав «Грамоту до всього українського народу» та були опубліковані «Закони про тимчасовий державний устрій України». Вони закріплювали за гетьманом абсолютну владу. На уряд – Раду Міністрів – покладалися законодавчі функції й державне управління. Вищим судовим органом був Генеральний суд. Одним із перших вагомих кроків нової влади стало відновлення права приватної власності «як фундаменту культури й цивілізації» та вільний продаж землі. В Україні відновлювався козацький соціальний стан – як опора державності.

7,5 місяця існування Гетьманату були плідним етапом державного будівництва. За цей час Рада Міністрів ухвалила близько 400 законів. З обігу вивели російські гроші, натомість посилилися позиції національної валюти, налагоджено роботу Українського державного банку. Утричі збільшилась кількість кооперативних товариств: із 4,9 тис. до 15 тис. Зросла балансова сума капіталів кредитних спілок, а союз «Централ» навіть викупив у Німеччині фабрику сільськогосподарських машин. Порівняно з першим революційним роком, майже вдвічі зріс видобуток вугілля. За Гетьманату відбулися дві митні війни – з Румунією та Кримом. У результаті останньої півострів на правах автономії увійшов до складу України. У планах гетьмана було спорудження шлюзо-канальної артеріальної системи від Балтійського до Чорного морів, будівництво гідроелектростанцій на Дністрі, Бузі та Дніпрі.

Вагомих результатів досягли в освіті та культурі. Створені Державний український архів, Українська національна бібліотека, Українська академії наук, Українські державні університети в Києві та Кам'янці-Подільському.

Утім поразка у Першій світовій війні, аграрна реформа, яка не розуміло селянство, «каральні експедиції» німецько-австрійських союзників і діяльність антигетьманської опозиції стали головними причинами падіння Гетьманату Павла Скоропадського наприкінці 1918 року.

 

«Період Української Гетьманської Держави 1918 року… при всіх своїх помилках і розчаруваннях був періодом найбільшого виявлення української творчості в сфері політичного, економічного і культурно-просвітного будівництва».

Дмитро Дорошенко. «Історія України. 1917-1923 рр.»

 

Підписка на новини

Контакти

  • Український інститут національної пам’яті
  • Адреса: 01021, м. Київ, вул. Липська, 16
  • Телефон: (044) 290-21-97
  • Е-mail: uinp@memory.gov.ua

Рубрики

  • Про проект
  • Важливі події
  • Діячі
  • Фотоісторія
  • Документи
  • Матеріали
  • Медіагалерея
  • Місця пам'яті
Розробка та підтримка сайту: ТОВ Рансайт