logo
Про проект
Важливі події
Діячі
Фотоісторія
Документи
Матеріали
Медіагалерея
Місця пам'яті
  • Головна
  • Фотоісторія
  • Преса, медіа і повсякденне життя
  • Преса, медіа

Преса, медіа

фото:13

Євген Чикаленко – визначний громадський діяч, меценат, видавець, публіцист. Із початку XX ст. підтримував видання перших україномовних газет «Громадська думка» та «Рада», яку заборонив уряд 1914 р.
Перший номер відновленої газети «Нова Рада» від 7 квітня (25 березня) 1917 р., в якій було надруковано перший офіційний документ Української Центральної Ради - відозву “До українського народу!” від 22 березня 1917 року.
 Андрій Ніковський – громадський і політичний діяч, літературознавець і публіцист, редактор газети «Нова Рада».
Сергій Єфремов - громадський і політичний діяч, літературний критик, творець модерної української публіцистики.
“Робітнича газета” - друкований орган Української соціал-демократичної робітничої партії, видавалася із 30 березня 1917-го, редактори - Михайло Авдієнко, Володимир Винниченко, Ісаак Мазепа.
Володимир Винниченко - громадський і політичний діяч, відомий письменник, у роки революції - заступник голови Центральної Ради, голова Генерального Секретаріату, голова Директорії УНР, редактор “Робітничої газети”.
Ісаак Мазепа - громадський і політичний діяч, організатор Українського руху на Катеринославщині (Дніпропетровщині), голова уряду УНР, редактор “Робітничої газети”.
Перший номер щоденної газети “Народна Воля” - друкованого органа Центрального українського кооперативного комітету та Української селянської спілки.
Павло Христюк - політичний і державний діяч, кооператор і публіцист.  Один із лідерів Української партії соціалістів-революціонерів, Генеральний писар у першому уряді України, міністр внутрішніх справ УНР.
Передовиця кооперативного тижневика «Комашня», що видавали Київсоюзбанк і Українська селянська спілка, редактор - Павло Христюк
Дмитро Донцов – громадський діяч, філософ, літературний критик і публіцист, голова Української телеграфної агенції у травні-листопаді 1918 р.
Передовиця найдавнішої і найпопулярнішої газети Галичини «Діло» за 15 листопада 1918 р., в якій опублікували “Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель бувшої Австро-Угорської монархії”.
Типографська друкарня Єфима Фесенка в Одесі, де в роки революції видавалась значна кількість української літератури. Фото 1890-х


У липні 1914 р. російський уряд закрив газету “Рада” - останню, що виходила українською мовою. Із початком Української революції відбувається відродження української преси, починають виходити державні, партійні, військові, профспілкові, релігійні, кооперативні та спеціалізовані газети. Зокрема, рупором українських урядів були «Вісті з Української Центральної Ради», «Вісник Генерального Секретаріату», «Вісник Ради Народних Міністрів», «Державний вісник». Друкованими органами політичних партій і громадських організацій були «Відродження» і «Боротьба» (Київ), «Вільне життя» (Одеса), «Вільний голос» (Полтава), «Волинська народня газета» (Житомир), «Земля і воля» (Харків), «Наш шлях» (Кам’янець-Подільський) та інші. Зокрема, свої друковані органи мали найвпливовіші в Україні політичні партії: Українська соціал-демократична робітнича партія - «Робітнича газета», Українська партія соціалістів-революціонерів - “Народна воля” і “Боротьба”, Українська партія соціалістів-федералістів - “Нова Рада”. За даними істориків, у 1917-1921 роках у 114 містах України виходили майже 770 видань.  Одним із найвідоміших публіцистів доби революції був Сергій Єфремов, якого сучасники називали “совістю української нації”. Майже на кожну важливу подію суспільно-політичного життя він відгукувався статтями. У 500 числах газети «Нова Рада» вийшли близько 1 тис. публікацій Єфремова. Вагомими голосами суспільної думки були Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Симон Петлюра,  Андрій Ніковський, Христофор Барановський. Абсолютна більшість публікацій у пресі, окрім новин і законів, стосувалися проблем відродження української мови, літератури й мистецтва, становленню початкової, середньої, вищої школи й науки, газетної і видавничої справ. 26 березня 1918 р. Рада Народних Міністрів остаточно затвердила статут Українського телеграфного агентства, історичного попередника сучасного «Укрінформу», головою дирекції якого згодом обрали С. Соколовського. За гетьмана Павла Скоропадського, із травня до листопада 1918-го, головою Української телеграфної агенції був Дмитро Донцов, громадський діяч, філософ публіцист і літературний критик. Одночасно очолював Бюро української преси, що координувало діяльність друкованих видань. Розташовувалися УТА і БУП у Києві на Хрещатику, 25. Українське телеграфне агентство працювало також за часів Директорії УНР. Інформаційну службу мала і ЗУНР. Її функції виконувала редакція газети “Стрілець”.

 

“Український часопис скоро став щоденною потребою не тільки інтелігента, а й малоосвіченого селянина і робітника. Замість товстих літературно-наукових журналів і фахових видань постають живі політичні часописи, які висвітлюють громадське життя з погляду не тільки національного, а й партійного.  Нова українська преса, присвячена головно великим завданням революції й будівництву нового життя на Україні, вона захоплюється й захоплює читачів біжучими питаннями й вимогами хвилі, вона жива, переповнена  гарячими міркуваннями й дискусіями. Не знаючи цензури, вона свобідно може висказувати свою гадку, й тому не диво, що загал рветься за нею, що з глухих місць упоминаються за часописами, що нечувана річ, українська преса часто подибується у прохожих і проїзжих. У більших містах українська преса знаходить доступ і до всіляких кіосків і на вулицю для дрібної продажі”

Зенон Кузеля. “З культурного життя України”

Підписка на новини

Контакти

  • Український інститут національної пам’яті
  • Адреса: 01021, м. Київ, вул. Липська, 16
  • Телефон: (044) 290-21-97
  • Е-mail: uinp@memory.gov.ua

Рубрики

  • Про проект
  • Важливі події
  • Діячі
  • Фотоісторія
  • Документи
  • Матеріали
  • Медіагалерея
  • Місця пам'яті
Розробка та підтримка сайту: ТОВ Рансайт